Rabve İlim ve Hizmet Vakfı

Gönüllü

Mektupları

Değerli ve anlamlı mesajlarını bizlere ileten gönüllülerimizin mesajlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Ink pen on a handwritten letter
Client Logo
Tuğba Yorulmaz Gönüllü

Mutluluk, bir çocuğun gülümsemesinde saklı olabilir mi? Ya da onun gözlerinin içindeki ışıkta. Evet, oluyormuş, hem de çok çok fazla ve tarifsiz bir mutluluk oluyormuş. Kelimelerle anlatılmadan sadece hissederek ve yaşanarak anlaşılabiliyormuş. En büyük isteğim o ışığın, umudun artarak çoğalması ve bir parçada olsa buna destek olabilmek. Onların, hayaller kurmalarını sağlamak ve bu hayallerin gerçeğe dönüşebilmesi için onlara umut olabilmek. Onların, hayaller kurmalarını sağlamak ve bu hayallerin gerçeğe dönüşebilmesi için onlara umut olabilmek ve o hayaller gerçekleşirken yanlarında olabilmek. Bundan Daha büyük bir mutluluk olamaz.

Client Logo
Bircan Varol Gönüllü

4 Yıl oldu… Her gidiş, bir annenin 9 ay yavrusuna kavuşmayı beklemesi, aç olanın sıcacık ekmek kokusunu alması, çöl sıcağında suya ulaşmak gibiydi. Bize göre Kasım’da AŞK bir başkaydı ya hani, Urfa’da da çıplak ayakla soğuğu içine çekmek bambaşkaydı. Her fotoğraf karesi aktarır oradaki durumu bir nebze. Ama hiç birisi orada duyduklarınıza şahitlik edemez. “Bizim için mi geldiniz gerçekten?”, “Hep gelecek misiniz?”, “İstanbul nasıl bir yer, denizi, havası, boğazı, kız kulesi?” Bitmez bu sorular elbet, ama hepsinin hayali var. İstanbul’a cerrah, avukat, öğretmen, mühendis olarak gelecekler. İşte, o gün yaşadıkları sadece birer anı olarak kalacak mazide. Siverek Özel Uygulama Eğitim Merkezi öğrencilerinin verdiği mini konserin boğazımıza düğümlenen her tınısı gibi mazide kalacak onlara da bu yaşam. Hiçbir şey engel değildir ışıldamasına bir çift gözün ve hiç kimse engelli değildir yüreğinde sıcaklığını hissediyorsa sevginin…

Client Logo
Enes Sevinç Gönüllü

Çocukların hediyelerini aldıkları anda gösterdikleri utangaçlıkları, ayaklarını saklamaları, ayak parmak uçlarını gizlemeye çalışmaları yürek burkan bir durumdu. Daha sonrasında birlikte vakit geçirdiğimiz anlarda yüzlerindeki masum, tatlı ifadelere, parlayan gözlerine bakmak onlarla bir arada olmak tarif edilemez harika duygulardı. Onlar belki çorapları ıslaktı, kirliydi diye utanıyorlardı, çekiniyorlardı ama o masum güzel çocuklara küçük hediyelerimizle, samimiyetle sarılarak sohbet ederek her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirebildiğimizi düşünüyorum.

Client Logo
Yeşim Acar Gönüllü

Gittiğimiz bölgede birbirine yakın 2 okul vardı, her ikisi de tek katlı ve tek sınıflıydı. Fakat ikisinin tek farklılığı sınıfların içiydi. Bir öğretmen sınıfını süsleyip, tüm duvarlarını öğrencilerinin yaptığı resimlerle donatmıştı ve bu sınıftaki tüm öğrenciler dersle ilgiliydi. Hatta misafir öğrencileri bile vardı. Gördüğüm bu örnekte, bir öğretmenin hem sınıfı hem de çocukları nasıl etkileyebilenini anladım. Oradaki her bir öğretmenin öğrencilerine daha çok özen göstermesi ve çaba sarf etmesi gerekiyor. Özellikle her bir çocuğun ilgiye sevgiye ihtiyacı var. Hediyelerini vermek içim girdiğimiz sınıflardan birinde Narin adında bir çocukla tanıştım. Ona hediye verip biraz sohbet ettikten sonra giderken bana, “Seni hiç bırakmayacağım” dedi ve sarıldı. Sınıftan çıkana kadar ve fotoğraf çektirirken elimi hiç bırakmadı. Orada çocuklarla çok değerli ve unutulmaz anlar paylaştık, biz de onları sevdiğimizi ve hep yanlarında olacağımızı göstermeye çalıştık.

Client Logo
İbrahim Kaya Depo Müdürü

Gittiğimiz okullarda genel sıkıntı dersliklerin yetersiz olması idi. İmkanları zorlayıp derslik sayısını tamamlamaya çalışan okullar vardı. Kendi sorumluluğunun farkında olan öğretmen arkadaşların zorlukların üstesinden gelmek için her türlü fedakarlığı yapmaya çalıştıklarını gördüm ve bu beni umutlandırdı. Bizler de elimizden geldiğince onların yanında olduğumuzu, onları unutmadığımızı gösterdik.

Client Logo
Didem Kaya Gönüllü

O masum, güzel çocukların hayatıma dokunma hikayesidir Siverek, Suruç. Yaşadıkları tüm zorluklara rağmen neşeyle, umutla bakan çocukların yüreklerine değebilmenin tarifsiz mutluluğudur içimdeki. Sevginin emek olduğunu gösteren azimli öğretmenler, sıcacık, içten minik yüzler, sımsıkı sarılan eller, unutamyacağım en özel anlardır, kalbime kazıdığım...

Client Logo
Esma Beyhan Gönüllü

Kimisi ayakkabıları giymek yerine, kirlenmesin diye çantasına koymuştu. Mont ve ayakkabılarını saklayacaklarını söyleyen öğrenciler oldu. Neden onlara hediye verdiğimiz sorgulayan, anlamaya çalışan öğrenciler bile vardı. Belki de bölgeye daha önce giden STK yoktu. Ancak sorgulayan şaşkın gözlerinde bile hep bir mutluluk ve güler yüzlülük vardı.

Client Logo
Hasan Çakır Gönüllü

Bir seyahatten öte, ilk yaşattığı his, mevcut durumumuza ne kadar az şükrettiğimiz oldu. O topraklardakilerin yaşadığı durum kendileri için sabır, bizler için ibret niteliğinde, ama onların sabrının azme ve çok çalışmaya dönüşebilmesi için bizim de o çocuklarla irtibatı kesmemiz gerekir. Yiğit düştüğü yerden kalkarmış, bizim hem manen hem de madden, kendilerine saf ve temiz duygularla ayakta kalmaları için omuz vermeye ve çevremizi de teşvik etmeye devam etmemiz gerekir

Client Logo
Çiğdem Çakır Depo Müdürü

Gittiğimiz okullarda fiziki şartların yetersizliği sarsıcıydı. Su yok, elektrik yok, ısınma yok. Müfredatı destekleyici yardımcı kitaplar yetersiz. Ulaşımda büyük sıkıntı çeken okullar vardı. Tüm bu yaşadıkları zorluklara rağmen çocukların bakışlarındaki sıcaklığı ve koşulsuz saflığı görmek insanı gerçekten etkiliyor. Onları bir gün bile olsa güldürebilmenin ve paylaşmanın verdiği mutluluğu yaşadım. Bu çocuklara varlığımızı ve yanlarında olduğumuzu hissettirmemiz gerekiyor.

Client Logo
Begüm Fatma Dinler Gönüllü

Urfa’ya daha önce gitmiş biri olarak ben Urfa’nın asfalt yollarını gezmişim dedim. Ziyaret ettiğimiz okullarda beni en çok etkileyen şey aslında kimilerine göre çok basit olabilir ama kokularıydı. Evet kokularıydı, çünkü bütün çocuklar aynı kokuyordu. Daha önce İstanbul’da kimsesiz çocukları ziyaret ettiğimde de oradaki çocuklarla da hep aynı kokuyorlardı. Masumiyet kokuyordu hepsi. Doğu ve Batı, hani bazılarının yan yana hayal edemediği şey, aslında o kadar iç içe ki çocukların kokusunda birleşiyor. Kürdü, Türkü, Lazı, Çerkezi hepsi yanı. Hepsi saf, temiz, masum çocuklar.